الهه آقایی مدیریت موسسه ی کودک نسل نو

 

الهه آقایی مدیریت موسسه ی کودک نسل نو

 

کارشناس ارشد روانشناسی از دانشگاه خوارزمی تهران و عضو بنیاد ملی نخبگان

حیطه های تخصصی : فیلیال تراپی، بازی درمانی کودک محور، فرزندپروری، تشخیص و درمان مشکلات کودکان، آموزش کودکان زیر هفت سال

سابقه ی کاری : مشاور و درمانگر کودک در کلینیک مشاوره تماشا، شناخت نو

مقالات و کتاب ها : برای مشاهده ی پنج مقاله ی حیطه ی کودک که در مجلات معتبر به چاپ رسیده نام الهه اقایی را در اینترنت جستجو کنید
کتاب فرزندپروری که توسط نشر دانژه به چاپ دوم رسیده است.

دوره های آموزشی :

شرکت در دوره های بسیار در زمینه آموزش و پرورش کودک از جمله دوره های بین المللی رویکرد والدورف و رجیو امیلیا
شرکت در کارگاه های آموزشی هادی حسنعلی، محسن مصلحی زاده و دوره های شناخت و درمان اختلال کودکان مانند کارگاه Dsm و…
حضور در دوره های خودشناسی از جمله دوره ی تحلیل رفتار متقابل، شفقت درمانی، اکت و همچنین کارگاه درمان استرس بر اساس بهشیاری زیر نظر دکتر شیوا گرانمایه پور

 

اهداف موسسه نسل نو و رزومه مدیر و مربیان

مغز کودک شما هنوز در حال رشد است وبخش مهمی از شخصیت او درهمین سالها شکل می گیرد.آیا هنوز هم اهمیت سالهای اولیه کودکی را نادیده میگیرید؟

در این جا از اهداف مهم مجموعه نسل نو سخن میگویم اما پیش از همه لازم است به طور مختصر به معرفی خود و مربیان مجموعه بپردازم.

رزومه مدیر و مربیان نسل نو :

من الهه اقایی کارشناس ارشد روانشناسی از دانشگاه خوارزمی تهران و عضو بنیاد ملی نخبگان هستم.پایان نامه ارشد اینجانب در زمینه تاثیر یکی از مطرح ترین روشهای درمان روانشناختی به نام فیلیال تراپی بر اختلالات کودکان است. با نوشتن این پایان نامه و یادگیری بازی درمانی کودک محور تحت نظر خانم دکتر مریم بیات وارد حیطه تخصصی کودک شدم.کلینیک مشاوره تماشا، شناخت نو به مدیریت دکتر عابدی و خانه کودک شهرداری اصفهان از جمله کلینیک ها و مراکز آموزشی هستند که در انها فعالیت داشته ام. همچنین در دوره های بسیار زیادی از جمله دوره بین المللی رویکرد والدورف و رجیو شرکت کرده ام که برای آگاهی دقیقتر از انها میتوانید به گروه رزومه مدیر نسل نو مراجعه کرده و اطلاعات خود را در مورد رزومه من کاملتر کنید.به منظور آگاهی ا زمقالات اینجانب کلمه الهه آقایی را در اینترنت سرچ کنید تا به پنج مقاله معتبر من درحیطه کودک دسترسی پیدا کنید. همچنین کتاب فرزندپروری که توسط نشر دانژه به چاپ دوم رسید ترجمه اینجانب است.

اهداف مجموعه :

  • پرورش کودک سالم : ما در مجموعه تصمیم داریم به شما کمک کنیم کودک سالم پرورش دهید و سعی داریم در رفتار خود با کودک و البته در طرح درس ها به این اصل توجه کنیم.یکی از دلایل تاکید ما بر پرورش حواس در کودک نیز همین مساله است.
    البته در تعریف انسان سالم نظرات روانشناسان مختلف متفاوت است اما ما بیشتر نظر روانشناسان انسانگرا را معیار قرار می دهیم. از جمله این نظریات نظریه دکتر ویکتور فرانکل است. از نظر او کودک باید تجربه کند و جهان را کشف کند تا در مسیر سلامت روان قرار بگیرد. به منظور آگاهی بیشتر از این مساله کتاب الگوی کودک سالم را مطالعه کنید.
    کوتاه سخن اینکه کودک سالم، شاداب و پر نشاط است بازی میکند سوال میپرسد در انجام فعالیتهای مورد علاقه اش شرکت میکند مقایسه تهدید تنبیه نمی شود و مورد قضاوت قرار نمی گیرد .لطفا توجه کنید هدف ما پرورش کودک باهوش و نابغه نیست.این اهداف سالیان سال منجر به ایجاد مشکلات روانی در نسلهای گدشته شد.تربیت انسانهایی که فقط باهوش هستند و ذهنی انباشه از اطلاعات دارند اما از یافتن شعل مناسبِ، برقراری رابطه سالم و صمیمی، مدیریت هیجانات و هزاران مشکل دیگر عاجز هستند.آیا شما هنوزهم طرفدارهمان سیستم اموزشی هستید که تا این حد به ما آسیبهای جبران ناپذیر وارد کرد؟
    پس بدانید تربیت کودک نابغه، تیزهوش و در عین حال مضطرب هرگز هدف ما نبوده و نیست و در صورتی که هدف اصلی شما از شرکت در کلاسها افزایش هوش کودک به قیمت اسیب به اوست، موسسه ما انتخاب درستی نیست.
    همچنین فراموش نکنید در سالهای ابتدایی زنذگی، بخش عظیمی از شخصیت کودک شکل میگیرد و آنچه بر ضمیر ناخوداگاه کودک حک شده به سختی اصلاح میشود.حس خوب نداشتن به خود ،انسانهای دیگر و جهان، بدترین میراث تربیتی ما برای کودک است که این احساس، از طریق صحبتها و رفتارهایی مانند تهدید و مقایسه به کودک منتقل میشود. پس سالهای اولیه کودکی را نادیده نگیریم.و به محیط آموزشی کودک، روش آموزش مفاهیم و رفتار مربیان توجه کافی داشته باشیم.

مساله مهم دیگر توجه به رشد اجتماعی کودک است.پرورش هوش هیجانی و اجتماعی شدن کودک از طریق حضورمداوم کودک در جمع و آموزش اصول اساسی در این حیطه، محقق میشود. در بسیاری از کشورهای جهان یکی از مهمترین اهداف حضور کودک در کلاس های مادر و کودک و مهد کودک پرورش هوش هیجانی کودک است. این یکی از اهداف مهم ماست که به مرور و استمرار و البته با کمک والدین محقق می شود و ممکن است در مورد برخی کودکان به زمان بیشتری نیاز باشد.

پرورش استعدادهای کودک از طریق فراهم کردن امکانات و انجام بازیهای مختلف محقق میشود. مطابق با نظریه هوشهای نه گانه گاردنر انسانها در زمینه های مختلفی مستعد هستند. در کودکی ما به پرورش نقاط قوت و تقویت نقاط ضعف او از طریق بازی میپردازیم.به طور مثال قصه گویی به منظور پرورش هوش کلامی کودک و انجام بازیهای ساخت و ساز برای هوش فضایی کودک از جمله این موارد است. ما فقط محیط را برای کودک فراهم میکنیم هیچ اجباری برای مشارکت کودک نیست. توجه کنید بهترین روش استعداد یابی کودک فراهم کردن شرایط مختلف برای کودک است و نه تست کودک در یک جلسه بدون داشتن هیچ شناختی از کودک. ما محیط را برای کودک فراهم میکنیم که هرانچه لازم است تجربه کند.اگر کودکی به فعالیت علاقه نداشت و مشارکت نکرد هیچ اجباری نیست.
این شرح مختصری از اهداف ماست.به منظور آشنایی بیشتر با مجموعه و نگرش ما به کانال مجموعه نسل نو بپیوندید.
به امید موفقیت ما و شما در پرورش نسلی نو
الهه آقایی، روانشناس کودک